Тема
уроку. Групи слів за
значенням: синоніми. Словник синонімів
Мета
уроку: навчити учнів
розпізнавати синоніми в усному та
писемному мовленні, вибирати з-поміж синонімічних найбільш доречне, вживати
синоніми у власних висловлюваннях, виробляти навичку користування словником
синонімів (у т.ч. й електронною версією), допомогти учням збагнути, яке
значення мають синоніми у мовленні.
Обладнання:
«Словники
України» (електронна версія), ППЗ «Українська мова. 5 клас»
Тип
уроку: урок
засвоєння нових знань
Хід уроку
І.
Мотивація пізнавальної діяльності учнів
1) Спостереження
над мовним матеріалом
Вчитель записує на дошці перед уроком
|
Складають учні
|
Матуся
Гарна,
красива, вродлива
Піклується,
турбується
Найдорожча
людина.
|
Підсніжник
Білий,
тендітний, сміливий
Цвіте,
пахне
Провісник
весни
|
Завдання: зіставте
сенкани, з’ясуйте,чим вони відрізняються.
ІІ.
Оголошення теми та мети уроку
ІІІ.
Організація вивчення нового матеріалу
1)
Робота з
підручником: вправа 465
(усно), 463 (письмово)
2)
Гра «Хто кмітливий»: до запропонованих вчителем слів іншомовного
походження дібрати українські відповідники-синоніми
3)
Проблемне запитання: чи будуть синонімами слова: великий і відомий,
великий і багатий?
4)
Пояснення вчителя про синоніми абсолютні
та контекстуальні
5)
Виконання вправи
69.4 з ППЗ
6)
Бесіда:
·
Як ви розумієте поняття «синонімічне багатство
української мови»?
·
Добре це чи погано?
·
Як ви думаєте, де фіксуються наявні у мові
слова-синоніми?
7)
Хвилинка ерудита (випереджувальне завдання для двох учнів)
1-ий учень
Якщо зібрати всі можливі синоніми мови, вийдуть
диво-словники. Колись, за давніх часів, за цю справу взялися араби. Письмові
джерела свідчать про те, що один арабський мовознавець склав словник із шістдесяти томів, а за іншими
даними - зі ста томів. Якщо навіть прийняти за ймовірну першу цифру, вона
перевершить усі наші уявлення про словники. Адже в кожному томі словника було
подано сотні синонімів. Наприклад, меч мав 500 назв, лев - стільки ж, а для
верблюда знайшлося аж 1000 слів. Щоправда, араби називають
верблюдів, левів та інших тварин порізному залежно від їхнього віку, масті,
породи. Так само яка-небудь річ, що в нас мала б одну назву, скажімо меч, в
арабів може зватися залежно від її форми, розміру, матеріалу тощо. Та все ж це дуже близькі
між собою слова, бо їхнє загальне значення спільне.
2-ий учень
У 1838 році відомі німецькі казкарі Вільгельм і Якоб
Грімм узялися укладати словник, у якому були б зібрані всі слова, що їх
уживають різні верстви населення Німеччини. Вони були певні, що
впораються не більше як за 10 років, на такий термін і уклали угоду з видавцем.
Але довелося їм працювати над словником не десять років, а до самої смерті, і
все ж не встигли скінчити задумане. Після братів Грімм роботу продовжували їхні
друзі, потім нащадки друзів, потім наступні покоління. Аж у 1960 році вийшов
останній, 32-й том словника. І все ж він не зміг вичерпати увесь запас слів
німецької мови, всіх синонімів. Тож і нині є що робити німецьким лексикографам.
Вони продовжують пошуки нових і нових слів і збагачують ним славнозвісний
словник.
8)
Робота
з електронним варіантом словника синонімів: на окремих картках учні отримують
по 2 слова, до яких їм необхідно дібрати синоніми і записати в зошити
ІV. Підсумок вивченого:
1)
Виконання
вправи 69.3 (якщо є час, то і 69.5) з
ППЗ
2)
Складання
діалогу (ситуативне завдання – вправа
468)
3)
Бесіда:
·
навіщо вживати
синоніми у мовленні?
·
які синоніми ми
називаємо контекстуальними?
4)
Дібрати синоніми до
слів «одяг», «колір»
V. Домашнє завдання: розглянути фотографії, написати твір-мініатюру за фотографією, використовуючи
слова-синоніми.
Немає коментарів:
Дописати коментар