Тема уроку. Групи слів за значенням: синоніми. Словник синонімів
Мета уроку: навчити учнів розпізнавати
синоніми в усному та писемному
мовленні, вибирати з-поміж синонімічних найбільш доречне, вживати синоніми у
власних висловлюваннях, виробляти навичку користування словником синонімів (у
т.ч. й електронною версією), допомогти учням збагнути, яке значення мають
синоніми у мовленні.
Обладнання: «Словники України» (електронна
версія), ППЗ «Українська мова. 5 клас»
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Перебіг уроку
І. Мотивація пізнавальної діяльності учнів
1)
Спостереження над мовним матеріалом
Вчитель записує на дошці перед уроком
|
Складають учні
|
Матуся
Гарна,
красива, вродлива
Піклується,
турбується
Найдорожча
людина.
|
Підсніжник
Білий,
тендітний, сміливий
Цвіте,
пахне
Провісник
весни
|
Завдання: зіставте сенкани, з’ясуйте,чим вони
відрізняються.
ІІ. Оголошення теми та мети уроку
ІІІ. Організація вивчення нового матеріалу
1) Робота з
підручником: вправа 465 (усно), 463 (письмово)
2) Гра «Хто кмітливий»: до запропонованих
вчителем слів іншомовного походження дібрати українські відповідники-синоніми
3) Проблемне запитання: чи будуть
синонімами слова: великий і відомий, великий і багатий?
4) Пояснення вчителя про синоніми абсолютні та контекстуальні
5) Виконання вправи
69.4 з ППЗ
6) Бесіда:
·
Як ви розумієте поняття «синонімічне багатство української мови»?
·
Добре це чи погано?
·
Як ви думаєте, де фіксуються наявні у мові слова-синоніми?
7) Хвилинка ерудита (випереджувальне
завдання для двох учнів)
1-ий учень
Якщо зібрати всі можливі синоніми мови, вийдуть диво-словники. Колись, за давніх часів, за цю справу
взялися араби. Письмові джерела свідчать про те, що один арабський мовознавець склав
словник із шістдесяти томів, а за іншими даними - зі ста томів. Якщо навіть
прийняти за ймовірну першу цифру, вона перевершить усі наші уявлення про словники.
Адже в кожному томі словника було подано сотні синонімів. Наприклад, меч мав
500 назв, лев - стільки ж, а для верблюда знайшлося аж 1000 слів. Щоправда, араби називають верблюдів, левів та
інших тварин порізному залежно від їхнього віку, масті, породи. Так само
яка-небудь річ, що в нас мала б одну назву, скажімо меч, в арабів може зватися
залежно від її форми, розміру, матеріалу тощо. Та все ж це
дуже близькі між собою слова, бо їхнє загальне значення спільне.
2-ий учень
У 1838 році відомі німецькі казкарі Вільгельм
і Якоб Грімм узялися укладати словник, у якому були б зібрані всі слова, що їх
уживають різні верстви населення Німеччини. Вони були певні, що
впораються не більше як за 10 років, на такий термін і уклали угоду з видавцем.
Але довелося їм працювати над словником не десять років, а до самої смерті, і
все ж не встигли скінчити задумане. Після братів Грімм роботу продовжували їхні
друзі, потім нащадки друзів, потім наступні покоління. Аж у 1960 році вийшов
останній, 32-й том словника. І все ж він не зміг вичерпати увесь запас слів
німецької мови, всіх синонімів. Тож і нині є що робити німецьким лексикографам.
Вони продовжують пошуки нових і нових слів і збагачують ним славнозвісний
словник.
8)
Робота з
електронним варіантом словника синонімів: на окремих
картках учні отримують по 2 слова, до яких їм необхідно дібрати синоніми і
записати в зошити
ІV. Підсумок вивченого:
1)
Виконання
вправи 69.3 (якщо є час, то і
69.5) з ППЗ
2)
Складання
діалогу (ситуативне завдання –
вправа 468)
3)
Бесіда:
·
навіщо
вживати синоніми у мовленні?
·
які
синоніми ми називаємо контекстуальними?
4)
Дібрати
синоніми до слів «одяг», «колір»
V. Домашнє завдання: розглянути фотографії, написати твір-мініатюру за
фотографією, використовуючи слова-синоніми.
Немає коментарів:
Дописати коментар